Κόσμος
Tools

oualia belgio

Η μοναδική σημαία που «λείπει» από εκείνη της Μεγάλης Βρετανίας είναι την Ουαλίας. Κι όμως είναι αυτοί που κρατάνε ψηλά το ποδοσφαιρικό λάβαρο του νησιού!

Η Ουαλία νίκησε με 3-1 το Βέλγιο και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της στα ημιτελικά του Euro όπου ήδη περιμένει η Πορτογαλία.

Οι Ουαλοί παρότι βρέθηκαν πολύ γρήγορα πίσω στο σκορ από τους Βέλγους, άντεξαν το... σφυροκόπημα στις ενάρξεις των δύο ημιχρόνων και εν τέλει εκμεταλλευόμενοι τις αδυναμίες των αντιπάλων του πέτυχαν μια ιστορική νίκη-πρόκριση.

Αξίζει άλλωστε να σημειωθεί πως η τελευταία φορά που η Ουαλία «προχώρησε» σε μεγάλη διοργάνωση ήταν πριν από 60 περίπου χρόνια όταν είχε φτάσει ως τους «8» του Μουντιάλ του 1958.

Οι Βέλγοι άρχισαν εξαιρετικά το παιχνίδι και μόλις στο 7ο λεπτό έχασαν τριπλή ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ. Ωστόσο αυτό το κατάφεραν λίγο αργότερα με τον Ναϊνγκολάν στο 13' να πιάνει ένα... άπιαστο σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για τον 0-1.